انواع پاورپوینت ها و تحقیقات آماده در تمام رشته ها و شاخه های علمی و غیرعلمی

محبوبترین محصولات

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی خانواده و ازدواج 29 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی خانواده و ازدواج 29 صفحه word

 

مقدمه

خانواده یکی از ارجمندترین نهادهای انسانی است که از همان بدو پیدایش همراه با تغییرات شئون مختلف بشر، دگرگونی یافته است. خانواده شالوده حیات اجتماعی محسوب می­گردد و گذشته از وظیفه فرزند­آوری و پرورش کودک که موجب استمرار و بقای نوع بشر می­گردد و وظایف متعدد دیگری از قبیل: فعالیتهای اقتصادی، آموزش و پرورش و اجتماعی کردن فرد را نیز بر عهده دارد. خانواده واسطه­ای است که قبل از ارتباط مستقیم فرد با گروه­ها، سازمانها و موسسات اجتماعی نقش مهمی در انتقال ارزشها، هنجارها و میراثهای فرهنگی جامعه بر عهده دارد.

جنبه ­های ژرف و نهان شخصیت انسان، ناشی از آموزش و پرورش در دوران کودکی است و از آنجا که نخستین سالهای زندگی انسان، در محیط خانواده می­گذرد و در این دوران پایه شخصیت او گذاشته می­شود، می­توان به اهمیت خانواده و تاثیری که در پرورش فرد و قوای روحی و اخلاقی او دارد، پی­برد. در همین رابطه مالبرانش معتقد است که ارزش­ها و انفعالاتی که در دوران کودکی به وسیله خانواده بر فرد تاثیر می­گذارد، در پیش داوری­های بعدی کودک اهمیت زیادی داشته و اثر آن در تمام عمر باقی می­ماند. استو تزل این دوران را قالب مرجع آدمیان دانسته و معتقد است که در نگرش انسان نسبت به زندگانی اجتماعی سهم قطعی و حتمی ایفا می­کند.

خانواده نهادی است اجتماعی که معنای آن در زمانها و مکانهای مختلف یکسان نبوده بلکه تطور یافته است. خانواده به معنای کنونی، اجتماع ثابت و قانونی پدر و مادر و احیانا فرزندان است که تا هنگام رسیدن به سن قانونی و رشد و بلوغ جسمانی و عقلانی با پدر و مادر می­باشند. اتحاد موجود بین اعضای خانواده مبتنی بر حقوق مناسبات و تکالیفی است که به نظر برخی از دانشمندان از طبیعت حیوانی انسان، حاصل شده است. اما این عقیده را با مشاهدات عملی، تاریخی و اجتماعی نمی­توان اثبات نمود. هرچند که حب مادری از ساخت اعضای بدن مادر ناشی شده جمیع حیوانات درجه اول این غریزه را دارا هستند. همچنین به زعم بعضی حب پدری و مسئولیتی که پدر در حمیات زن و فرزند بر عهده دارد، به علت ضعف طبیعی زنان، انتخاب زن به همسری از طرف مرد نیز از جهت رابطه خونی است که از پدر به فرزندان می­رسد. اما این امور بنا بر تحقیقات جامعه­شناسانه اموری ظاهری است و وظایف اخلاقی جنبه اخلاقی دارد و ملاحظات اخلاقی را با نتایج غریزی نمی­توان یکسان دانست زیرا ضرورت طبیعی و قوانین اخلاقی متفاوت هستند.

در حیوانات تنها غریزه است که ماشین­وار روابط را محفوظ می­دارد ولی اعضای خانواده انسان، نسبت به یکدیگر وظایف و حقوقی معین دارند و از حیث ماهیت با خانواده حیوانی تفاوت آشکاری وجود دارد. بنابراین نمی­توان حیات حیوانات را با زندگی انسان­ها یکسان داست. (قرائی مقدم، 1388، 233-234)

 

خانواده

تعریف

خانواده تعاریف مختلفی دارد که نه تنها بر اساس فرهنگها، بلکه در رون یک فرهنگ نیز بر پایه دیدگاههای مختلف فرق می­کند. خانواده مجموعه­ای از افراد خویشاوندی است که از طریق ازدواج، از طریق نسب، یا از طریق فرزندخواندگی به یکدیگر متصل­اند و زیر یک سقف زندگی می­کنند، یعنی بر دو اصل خویشی و هم زیستی متکی است. شرفی به نقل از مرداک می­نویسد: خانواده یک گروه اجتماعی است که اعضای آن به وسیله دودمان، ازدواج یا فرزندخواندگی با یکدیگر پیوند برقرار می­کنند و نیز کسانی که در زندگی با هم تشریک مساعی در تامین درآمد، اقتصاد زندگی و نگهداری از فرزندان برخوردار هستند. علاوه بر دو تعریف ساختاری و کارکردی، دهها تعریف دیگر در مورد خانواده وجود دارد. (منادی، 1385، 13)

خانواده گروهی از اشخاصی است که با پیوندهای خویشی مستقیم به هم متصل می­شوند و اعضای بزرگسال آن مسئولیت نگهداری کودکان را بر عهده دارند. خویشاوندی به پیوندهایی اطلاق می­شود که یا از طریق ازدواج و یا از طریق تبار ایجاد می شود و بستگان خونی را به هم پیوند می­دهد( مادران، پدران، خواهران و برادران، فرزندان و نوادگان و از این قبیل). (گیدنز،1387، 252)

خانواده پیوندی درازمدت بین بزرگسالان است که هدف اصلی آن داشتن و بزرگ کردن فرزندان و انتقال فرهنگ از یک نسل به نسل دیگر است.

به نظر مک ایور خانواده در سطح جهانی مفهومی گسترده و جامع دارد و عبارت است از روابط جنسی معین و بادوام که تولید اطفال و پرورش آنها را بر عهده دارد.

مالینوفسکی در تعریف خانواده می­گوید:

ازدواج و خانواده واحدی است مرکب از پدر و مادر که از طریق پیمانی و قانونی با هم وصلت کرده­اند و توسط آیینهای دینی که خانواده را به صورت یک واحد اخلاقی در می­آورد، محاط شده اند.

در هر صورت خانواده عبارت است از گروهی که شامل پر و مادر و فرزندان که در مکان واحد زندگی می­کنند، اقتصاد مشترکی دارند و مبتنی بر حقوق، مناسبات و تکالیف فردی و جمعی است. (قرائی مقدم، 1388، 237)

خانواده عبارت است از گروهی از افراد (دو نفر یا بیشتر) که میان آنها روابط خویشاوندی برقرار است و در مکان واحدی زیست می­کنند و تغذیه مشترک دارند.

این گروه اختصاصا در جوامع امروز از پدر، مادر و فرزندان تشکیل می­شود. به عبارت دیگر خانواده سازمان یا اجتماعی است که مبتنی بر روابط خویشاوندی (سببی و نسبی) می­باشد. خانواده یک نهاد اجتماعی است و در همه جا و همه زمان وجود دارد و بدون آن دوام و بقاء جامعه میسر نخواهد بود. هیچ جامعه نیست که در آن نظام خانوادگی برقرار نباشد. هر یک از ما به گونه­ای در خانواده پا به هستی نهاده­ایم و در کانون خانواده و تحت مراقبت و تعلیمات اقوام خود پرورش یافته و با زندگی اجتماعی آشنا شده­ایم و به احتمال زیاد خود نیز به تشکیل خانواده مبادرت خواهیم کرد. اصطلاح خانواده با خانوار فرق دارد. در خانواده روابط خویشواندی وجود دارد ولی در خانوار این رابطه شرط نیست، ممکن است افرادی با هم زندگی کنند که هیچگونه رابطه خویشاوندی نداشته باشند. در سرشماری عمومی ایران برای خانوار دو شرط اساسی در نظر گرفته شده است.

  • داشتن اقامتگاه معمولی مشترک
  • هزینه اقتصادی مشترک

به عبارت دیگر خانوار تعدادی افراد را گویند که زیر یک سقف زندگی می­کنند و دور یک سفره غذا می­خورند، صرف نظر از رابطه­ای که میان آنها وجود دارد. درحالی که خانواده یک واحد زیستی است که مرکب از زن و شوهر و فرزندان آنها است که نسبت به هم روابط خویشاوندی دارند. (وثوقی و نیک خلق، 1385، 172 – 173)

 

برای دانلود کل مطلب به لینک زیر مراجعه کنید.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
jameshenasie-khanevadeh-o-ezdevaj-29pp_203782_2424.zip98.6k

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی دین 20 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی دین 20 صفحه word مقدمه آنچه تحت عنوان جامعه­ شناسی دین شناخته و در زمره ادبیات انحصاری آن پذیرفته شده است، چیزی نیست جز بحثهایی در اصراف چهار محور اصلی موضوع-شناسی، روش­شناسی، نظریه­ پردازی و بررسی مسائل ناشی از مواجهات میان دین و جامعه. جامعه با تعریف خاصی که از موضوع می­دهد و روش­های کشف و ارزیابی ویژه و مساله­ شناسی خاص خود، از دیگر رشته­های دین پژوهی متمایز می­گردد و جایگاه مست ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی سیاسی 19 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی سیاسی 19 صفحه word مقدمه عرصه حکومت و سیاست نیز همچون بسیاری از جنبه­ های دیگر جوامع معاصر، دستخوش تغییرات بزرگی است. حکومت به معنای به اجرا گذاشتن خط مشی­ها، تصمیم­ها و امور دولتی از سوی متصدیان دستگاه سیاسی است. سیاست به معنای ابزراها و روش­های استفاده از قدرت برای اثرگذاری بر محدوده و محتوای فعالیتهای سیاسی است. حوزه امر سیاسی ممکن است. گستره­ای ورای حوزه نهادهای دولتی داشته باشد. مطالعه قد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی جنگ و انقلاب 34 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی جنگ و انقلاب 34 صفحه word مقدمه جنگ بی­ تردید شگفت­انگیزترین پدیده اجتماعی است. اگر جامعه­ شناسی آن­گونه که دورکیم گفته است بیان تاریخ به صورتی دیگر باشد، می­توان گفت که جنگ آفریننده تاریخ است. در واقع تاریخ صرفا با شرح کشمکش­های مسلحانه آغاز شده و بعید است که این پدیده زمانی کاملا از میان برود؛ زیرا جنگها به هر حال مشخص­ترین مبادی تاریخ و در عین حال مرزهایی هستند که مراحل مهم حوادث را از یکدیگ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی شهری و روستایی 18 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی شهری و روستایی 18 صفحه word مقدمه اولین هسته شهر در مکان ملاقات قبایل و اقوام برای اجرای بعضی از مراسم و شعایر و یا بازگشت به همان قبرستانها شکل می­گیرد. بعضی از این آثار در دوره کهنه­سنگی دیده می­شود، اما در این دوره هنوز زمینه مساعد برای رشد شهر پدید نیامده است. در دوره کهنه­سنگی انسان مشغول شکار و جمع ­آوری خوراک است در نتیجه از یک طرف به زمینهای وسیع نیاز دارد و از طرف دیگر شانس و حادثه نقش مهمی در ت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی خانواده و ازدواج 29 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی خانواده و ازدواج 29 صفحه word   مقدمه خانواده یکی از ارجمندترین نهادهای انسانی است که از همان بدو پیدایش همراه با تغییرات شئون مختلف بشر، دگرگونی یافته است. خانواده شالوده حیات اجتماعی محسوب می­گردد و گذشته از وظیفه فرزند­آوری و پرورش کودک که موجب استمرار و بقای نوع بشر می­گردد و وظایف متعدد دیگری از قبیل: فعالیتهای اقتصادی، آموزش و پرورش و اجتماعی کردن فرد را نیز بر عهده دارد. خانواده واسطه­ای است که قبل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی و سایر علوم 24 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی و سایر علوم 24 صفحه  word ارتباط جامعه­ شناسی با سایر علوم   مقدمه بر حسب عرف و عادت، علوم را به دو شاخه عمده تقسیم می­کنند: علوم طبیعی و علوم اجتماعی. علوم طبیعی مربوط به مطالعه پدیده­ های طبیعی است و علوم اجتماعی عرصه وسیع رفتارهای انسانی را مطالعه می­کند. جامعه­شناسی یکی از علوم اجتماعی است. دیگر علوم اجتماعی عبارتند از: روانشانسی(که مطالعه رفتارهای فردی است) روانشناسی اجتماعی (که مطالعه روا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده برای درس مبانی جامعه شناسی 13صفحه word

تحقیق آماده برای درس مبانی جامعه شناسی 13صفحه word   مقدمه واژه جامعه شناسی از ابداعات آگوست کنت (1798 – 1857 م) فیلسوف فرانسوی نیمه اول قرن نوزدهم است. آگوست کنت برای نامیدن اصطلاح جامعه­ شناسی ابتدا فیزیک اجتماعی را به کار برد. اما چون آدلف کتله، ریاضی­دان بلژیکی و پایه ­گذار علم آمار در سال 1835 میلادی، کتاب آمار خود را به نام "فیزیک اجتماعی" منتشر کرد. او برای احتراز از هر گونه مشابهت با نام کتله، در سال 1839 واژه "سوسی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع نظریه های جامعه شناسی 30 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع نظریه های جامعه شناسی 30 صفحه word نظریه­ های جامعه­ شناسی مقدمه ارزیابی دیدگاههای نظری در جامعه ­شناسی، کاری سترگ و پرچالش است. بحث و جدل های نظری، بنابه تعریف، انتزاعی­تر از مناقشه­ هایی است که محتوای تجربی بیشتری دارند. این واقعیت که هیچ موضع نظری واحدی بر کل جامعه­ شناسی سیطره ندارد، شاید نشانه ضعف و سستی این رشته به حساب بیاید. اما ابدا چنین نیست. برعکس کشمکش میان نظریه­ها و رهیافتهای نظری رقیب، ج ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع روش تحقیق در جامعه شناسی 27 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع روش تحقیق در جامعه شناسی 27 صفحه word                 روشهای تحقیق در جامعه­ شناسی   مقدمه جامعه ­شناسی مانند دیگر علوم در تحقیقات خود از روش علمی پیروی می­کند. روش علمی مبتنی بر مشاهده، آزمایش و تجربه است. محقق ابتدا از طریق مشاهده و آگاهی از تجربه مقدماتی پس از آنکه متوجه مساله­ای شد، فرضیه­ ای طرح می­کند و برای اثبات یا رد آن فرضیه به تحقیق و تجربه وسیع می­ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی تغییرات اجتماعی 42 صفحه word

تحقیق آماده با موضوع جامعه شناسی تغییرات اجتماعی 42 صفحه word                42 صفحه   تغییرات اجتماعی مقدمه تلاش برای فهم تغییر و پویایی نظام­های اجتماعی همواره مطلوب نظر جامعه­ شناسان بوده و پیوسته در کانون توجه آنها قرار داشته است. آنها بر این بآورند که تغییر موجب تنوع و پایداری اجتماعی می­گردد. استدلال آنها بر این است که اثر تغییر اجتماعی ارزشها، هنجارها، افکار، نهادها و سازمان­های جدیدی شکل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان