انواع پاورپوینت ها و تحقیقات آماده در تمام رشته ها و شاخه های علمی و غیرعلمی

محبوبترین محصولات

دانلود تحقیق شهرسازي 33 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 23 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 


 


‏مقدمه


‏در رشته ظاهراً جوان شهرسازي رسم و روال بر اين است كه دو گروه نقشه مورد استفاده قرار مي‏‌‏گيرند.


‏گروه اول


‏نقشه‏‌‏هايي در دو سه مقياس از منطقه‏‌‏اي كه شهر و پيرامون را فرا مي‏‌‏گيرند و پس از آن نقشه‏‌‏هاي بزرگ مقياس‏‌‏تري كه جزئيات وضع موجود و عوارض موجود بر روي زمين اعم از طبيعي (Natural details‏) يا ساخت بشر Cultural details‏ را نشان مي‏‌‏دهند اين گروه نقشه را اصطلاحاً نقشه‏‌‏هاي كاربري زمين در زمان حاضر (Existing land use maps‏) نم مي‏‌‏گذارند اصالت ودقت اين نقشه‏‌‏ها متناسب با مقياس آن‏‌‏ها تاثيري عمده بر موفقيت‏‌‏ها يا مشكلات شهرسازان داشته است.


‏گروه دوم


‏نقشه‏‌‏هاي پيشنهادي هستند كه آن‏‌‏ها نيز كاربري زمين را پس از اجرا دگرگون مي‏‌‏كنند و اصطلاحاً نام proposed land use maps‏ مي‏‌‏گذارند.


‏در گروه اول ‏«‏مادر نقشه‏‌‏ها‏»‏ نقشه‏‌‏هاي توپوگرافي هستند كه چون در كاربردهاي شهرسازي مقياس آن‏‌‏ها بزرگ است گروهي آن‏‌‏ها را ‏«‏پلان توپوگرافي‏»‏ نام مي‏‌‏نهادند سخن از توپوگرافي يعني چهره واقعي هندسي زمين شامل رودخانه‏‌‏ها كانال‏‌‏ها مسيل‏‌‏ها، مزارع يا باغات ودرخت‏‌‏ها، راه‏‌‏ها، پل‏‌‏ها تپه‏‌‏ ماهورها و كوه‏‌‏ها و... همچنين ساختمان‏‌‏هاي پيوسته شهري، دهكده‏‌‏اي يا منفرد و ساير عوارض طبيعي مي‏‌‏شوند كه اخيراً به آن‏‌‏ها عوارض فضايي، محيطي، فيزيكي نيز مي‏‌‏گويند همه اين عوارض با دقت‏‌‏هاي استاندارد شده‏‌‏اي كه مقياس‏‌‏ها ديكته مي‏‌‏كنند بايد در نقشه‏‌‏ها منعكس و مندرج باشند.


‏در مقياس‏‌‏هاي چندگانه مربوط به شهرسازي، اين دقت‏‌‏هاي هندسي از درجات بالا هستند چه در مختصات مسطحاتي (x‏ها و y‏ها) و چه ارتفاعاتي (z‏ها يا h‏ها) نياز به توضيح نيست كه فراهم بودن اين نقشه‏‌‏ها حداقل از 1:500 و 1:1000 و 1:2000 و 1:2500ها و آن‏‌‏گاه 1:5000 و 1:10000 براي شهرسازان اساس كار است و بدون حضور و وجود آن


‏‌‏ها شهرسازي در مسير فني خود متوقف مي‏‌‏شود و بي‏‌‏جهت نيست كه رشته‏‌‏هاي شهرسازي در ابعاد وسيع و كامل آن از جمله سفارش دهندگان و مشتريان درجه اول نقشه‏‌‏برداران وسازمان‏‌‏هاي نقشه‏‌‏برداري هستند و در رده كاربران بي‏‌‏شمار نقشه با گروه نظامي و عمران محيط و چند رشته ديگر ‏كوس رقابت مي‏‌‏زنند.


‏ضمناً در دقت‏‌‏ها و كيفيت‏‌‏ها (به دليل نقشه‏‌‏شناسي) سخت‏‌‏گير و مشكل‏‌‏پسند نيز هستند كه خود خدمتي بزرگ علمي و فني در جهت اعتلا و ارتقاي كيفيت نقشه‏‌‏ها در هر كشور است بر لزوم توپوگرافي كامل در اولين ‏نقشه‏‌‏هايي كه براي طرح كلي در اختيار شهرسازان قرار مي‏‌‏گيرد تكيه كنيم هيچ شهرساز با تجربه‏‌‏اي بدون توجه به توپوگرافي دروني و بروني منطقه كار خود نه مداد بر كاغذ مي‏‌‏گذارد و نه بر صفحه كليد كامپيوتر انگشت مي‏‌‏زند ارتباطات پيراموني چيست و چه خواهد بود؟ نقاط و گره‏‌‏هاي كور و ‏تراكم كجاست؟ سيل‏‌‏ها از كجا مي‏‌‏آيند؟ عمليات خاكي چه خواهد بود؟ فضاي سبز و حريم تنفس‏‌‏هاي كودكان چه خواهد شد؟ كودكستاني‏‌‏ها و مدرسه‏‌‏روها به كجا مي‏‌‏روند؟ و ده‏‌‏ها سوال ديگر كه مولفه مهمي از اين سوالات را توپوگرافي زمين پاسخ مي‏‌‏دهد.


‏اما بهتر است در همين ابتدا اشاره كنيم كه در همين نقشه‏‌‏هاي توپوگرافي ‏«‏پلان‏‌‏هاي مادر‏»‏ چندين لايه اطلاعات مهم مربوط به زمين غيبت دارند (كه البته GIS‏ها و LIS‏ها اين مشكل را نيز حل كرده‏‌‏اند چون نقشه‏‌‏ها را از دو بعدي ‏بودن كاغذ به چند بعدي بون با لايه‏‌‏هاي زياد و شفاف تغيير داده‏‌‏اند).


‏من باب مثال، لايه خاك‏‌‏ها و جنس خاك‏‌‏ها (soil‏) تا عمق اندكي كه مربوط به ريشه‏‌‏ها و آبياري‏‌‏ها و زهكشي‏‌‏ها مي‏‌‏شود لايه زمين‏‌‏شناسي‏‌‏ها (Geology‏) كه اعماقي بيش از لايه خاك‏‌‏ها را فرا مي‏‌‏گيرد و لايه فيزيك زمين (Geophysics‏) كه حوزه فعاليتش از زمين‏‌‏شناسي ژرف‏‌‏تر است يا... .


‏در اين مقطع به همين اشاره بسنده مي‏‌‏كنيم كه از نقشه‏‌‏هاي توپوگرافي چه خدماتي برمي‏‌‏آيد نگاره‏‌‏هاي 7-1 و 7-2 دونمونه از نقشه‏‌‏هاي توپوگرافي را ارائه مي‏‌‏دهند در همين نقشه‏‌‏هاي توپوگرافي، اگر به هنگام باشند شعاع ديد و عمل شهرسازي‏‌‏ها از اثرات محيطي طوفان و باد و باران و مناطق صنعتي و كشاورزي و... و برداردهاي متقابل با پديده‏‌‏هاي ثابت و متغير محيط، وسعت بيشتري خواهد داشت.
اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D65642495869_1654980_1219.zip2 MB