انواع پاورپوینت ها و تحقیقات آماده در تمام رشته ها و شاخه های علمی و غیرعلمی

محبوبترین محصولات

دانلود تحقیق ساختمان ابراهيم خان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 26 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 


 


‏1


‏مقدمه


‏هنر آفرینش انسان است . اثر و کاری که از تصور و آفرینش انسان شکل یافته است .هنر گویند . امر هنری الزاما با زیبایی همراه نیست یا زیباشناسی یکتایی ندارد ولی همواره با خلاقیت انسان همراه است .


‏در ادبیات ایزان در دوره اسلامی این معنا دوباره دگرگون شد و هنر ‏به معنای کمال , فضیلت , هوشیاری‏, فضل , تقوی , دانش و کیاست و ... به کار ‏رفت و دارای بار معنایی عام بود :


‏به دشمن نمایم هنر هر چه هست ز م‏ــ‏ردی و پی‏ــ‏روزی و زور دس‏ــ‏ت


‏چ‏ــ‏ون غرض آمد هنر پوشیده شد صد حجاب از دل به سوی دیده شد


‏واژه هنر امروزه در زبان فارسی معنایی متفاوت از گذشته به کار می رود و بیشتر منظور از آن اشاره به نتیجه خلق ا‏نسان ها در زمینه هنرهای زیباست


‏2


‏تاریخچه


‏ابراهیم خان ظهیرالدوله :


‏ابراهیم خانیکی از حکام دوره قاجار بود که از سال 1218 هجری قمری در عصر فتحعلی شاه قاجار به حکومت کرمان منصوب و تا پایان عمر ( 1240 هجری قمری ) به مدت 22 سال حاکم کرمان و بلوچستان بوده است .


‏در این مدت وی در سرکوبی خوانین محلی در بلوچستان و اطراف آن ناحیه کوشش فراوان نمود و بلوچستان را تحت اقتدار حکومت در آورد .


‏در زمان این حاکم در کرمان آثار و ابنیه زیادی احداث گردید این آثار امروزه به مجموعه ابراهیم خان معروفند در ضلع شمالی مجموعه گنجعلی خان و با الهام از عصر صفویه بنا شد ه اند . معمار مجموعه با استناد به کتیبه‏ موجود در مدرسه , استاد اسماعیل قصاع است . این مجموعه که شامل حمام , آب انبار , قیصریه ( بازار ) و مدرسه می باشد , حدود 5000 متر مربع مساحت دارد ‏«‏این مجموعه در سال 1299 به اتمام رسید‏»‏ ‏1ـ ‏بتول ‏،‏ ملا اسداله ‏،‏ « گنجنامه » کرمان ‏،‏ صفحه 288 .


‏3


‏مدرسه ابراهیم خان :


‏از دیگر بناهایی که در دوران حکومت ابراهیم خان ظهیرالدوله و از زمان قاجار بر جای مانده مدرسه ابراهیم خان است . ‏«این مدرسه دو طبقه متعلق به فرقه شیخیه است »‏1ـ ‏سید شمس الدین‏ ،‏ نجمی ‏و‏ علی محمد‏ ، ‏رفیع زاده ‏،‏ « سیمای جهانگردی استان کرمان » جلد دوم‏،‏ کرمان : مدیریت سازمان ایرانگردی و جهانگردی‏،‏ سال 1381‏،‏ صفحه 62 .


‏ . ساختمان این مدرسه یکی از ‏زیباترین بناهای عصر قاجاریه در شهر کرمان که پلان آن به شکل مستطیل می باشد .


‏نقشه بنا‏ ‏از نوع چهار ایوانی و ‏«‏حجره های آن در اطراف چهار ضلع آن واقع است‏»‏.‏2ـ سیدشمس الدین ، نجمی و علی محمد ، رفیع زاده، ‏«‏سیمای جهانگردی استان کرمان‏»‏ ، جلد دوم، استان کرمان : مدیریت سازمان ایرانگردی و جهانگردی استان کرمان، سال 1381، صفحه 62.


‏با استناد به کتبیه موجود در ضلع غربی مدرسه، استاد اسماعیلی قصاع سازنده آن بوده است. در انتهای ایوان قبله و محراب زیبایی از کاشی هفت رنگ وجود دارد و تمامی بخشهای مدرسه عناصر تزئینی مانند گج بری، کشته بری، مقرنسکاری و کاربندی دیده می شود. تاریخ کاشیکاری این مدرسه و بنای آن 1230 هـ‏.ق است.


‏سردر ورودی در ضلع غربی قیصریه ابراهیم خان واقع شد و دارای طاق بندی , تزئینات کاشی و حجاری بر سنگ یکپارچه و بر بام سردر جایگاه ساعت قرار دارد که در سالهای بعد به مجموعه افزوده شده است .


‏بعدا در ضلع جنوبی مدرسه خانه مدرس که توسط فرزندان ظهیرالدوله به مجموعه اضافه شده بود در سال 1298 اتمام یافت.


‏این فضا دارای درهای ارسی با شیشه های رنگی می باشد و تمامی نماهای آن کاشیگاری شده است ‏ ‏بلندترین بادگیر موجود در کرمان در این مکان قرار دارد که نزدیک به شانزده متر ارتفاع می باشد .اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D65642495858_1654979_7770.zip1.6 MB